AKROBAT KOL

Akrobat kol; endüstriyel ortamlarda çok miktarda değişik gazlar, duman ve tozlar havaya karışır ve çalışanlar tarafından solunarak özellikle akciğerlerde, solunum yollarında ve diğer yaşamsal organlarda tahribatlara neden olurlar. Bu nedenle sağlık açısından son derece zararlı gaz, toz, duman ve benzeri zararlı maddelerin emilerek temizlenmesi gerekir. Bilindiği gibi havalandırma sistemi devrede olan sağlıklı bir çalışma ortamı zaman kayıplarını en aza indirerek verimlilik artmasına imkan verir.

Akrobat kollar, kolay bir şekilde istenilen yöne döndürülebilir ve bırakıldığı yerde sabit olarak kalabilir. Akrobat kolları, kaynak dumanı emilimi, zehirli gaz çıkaran prosesler, taşlama prosesinin yapıldığı yerlerde ve insan sa­ğlığı için sakıncalı toz ve duman çıkık olan bölgelerde çalışma ortamının iyileştirilmesi ve verimlili­ğinin arttırılması için kullanılır.
Akrobat kollarında özel olarak geliştirdiğimiz çok ince ama içine konulan özel katkı sayesinde çok sa­ğlam olan TPU akrobat hortumu kullanılır.Bu özel, ince ve sa­ğlam hortum sayesinde hem akrobat kola fazla a­ğırlık binmez hemde akrobat kolun istenilen yöne döndürülmesinde kolaylık sağlanır.

Çekicilerin patentli tasarımını optimum duman ve toz çekme kapasitesini ve manevra kabiliyetini sunar.

Akrobat Kollarda yapılan işletmelerde kaynak yapan insanı ve çevresini zehirli gazlardan korumak için iş esnasında ortaya çıkan kötü havanın oradan kanal ile emilerek uzaklaştırılması sağlar. Kaynak dumanı kansere yol açar . Solunması zararlı ve tehlikelidir .Bu sistemler  de iki şekilde kurulur; 1.Lokal Kaynak Dumanı Atma Tesisatı : Bilhassa işletmelerde Akrobat kollu ucunda kendi aspiratörü olan kaynak dumanını emiş sistemleridir. Her bir kaynak bölgesine bir adet konulması gerektiğinden pahalı sistemlerdir. Ayrıca akrobat kol en az 180 derece dönmesi ve 6 m. Uzağa kadar uzanması gerekir. 2.Merkezi Kaynak Dumanı Atma Tesisatı : İşletmede kaynak yapılan yerler plan üzerinde tespit edilerek, merkezi ana kanallar ile Aspiratör tarafından dumanların emilip dışarı atılması işidir.Havalandırmada yapılan basit hesaplamalar (İş yerinin hacmini 10-12 kez çarparak hava miktarını tespit etmek v.s gibi) bu işte geçerli değildir. Mühendislik hesaplamaları gerektirir.En uçtaki kaynak ağzından aspiratöre kadar tüm kanal hattı tek tek ele alınıp basınç kayıpları hesaplanması zorunludur.

Ürün Özellikleri;
– 180° dönme kapasitesi
– 360° dönebilen ve her yöne yatabilen davlumbaz.
– Duvar montaj kiti ve tüm bağlantı aparatları ile birlikte.                                                                                                                                                                                                   –Esnek emiş kolları esnek – hareketli yapısı sayesinde toz, duman ve partikül emisyonlarının açığa çıktığı noktada, ortama yayılmadan yakalanmasını sağlar.
-Çeşitli toz tipleri için farklı özelliklerde hortum seçenekleri.
-Özel flanş tip davlumbaz ile toz, duman ve emisyonların etkin emişi sağlanır.
-Duvara veya masa üzerine monte edilebilir, iki farklı ürün seçeneği.
-Kullanım ve bakımı kolay.
-Merkezi kanal sistemine veya tek fana bağlanabilir.