Kirli dumanın, su dolu iki tank aracılığı ile temizlendiği ve atmosfere temiz havanın salınmasını sağlayan sulu baca filtre sistemi, işletmeleri dumandan, kokudan, hava kirliliğinden isten ve de yangından kurtaran sulu baca filtresi temiz hava sağlayarak hava kirliliğini de önlüyor.

Sulu baca filtresi sayesinde sıfır duman sıfır koku sıfır yangın. Hal böyle olunca sulu baca filtresi veya elektrostatik kuru baca filtresi; ekmek fırınlarında, lokantalarda, pide fırınlarında, apartmanlarda, restaurantlarda, fabrikalarda, konutlarda ve daha bir çok alanda boy göstermekte, atmosfere daha temiz sağlıklı bir hava salınımı için vazgeçilmez bir çözümdür. Baca filtreleri; fırın, lokanta, kebapçı gibi işletmelerin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca zaten atmosfere zehir gaz, kirli hava salınımı yapar her işletmenin kullanması zorunludur. Dumansız kokusuz baca filtresi, davlumbazdan çıkan borunun üzerine montaj edilerek çıkan kirli havayı su devir daim sistemi ile hava içindeki paritiküller temizlenmektedir. Filtre içerisindeki şapka üzerinde bulunan bacayı çevreleyen fıskiyelerle yapılan püskürtme sayesinde su ile partiküller karşılaşarak baca içerine çökertilerek hapsolur.

 

Hapsolan partiküller baca tahliyesinden kanalizasyona atılır. Dumandaki kükürt dioksit oranının ayarlanmasını sağlar.

 

Dumanın yoğunluğuna göre püskürtme sistemi çoğaltılıp metal ve karbon filtre destekleri ile koku, duman ve buharın bacadan kaçmasını engeller. Bu sistem ayını anda davlumbaza yakın takıldığından baca yangın riskini de sıfıra indirmektedir. Yine bu sistem sayesinde çatıya kadar çıkan metrelerce boruyu kullanmak zorunda kalmayız ve su tüketimi minimum olan baca tipi su filtreleri TSE standartlarına uygun olup Karbonhidrat oranının dengeler ve %90 oranında temiz bir hava sağlar.

Baca tipi sulu filtrelerinin verimli bir şekilde çalışması ve ölçümlerde gerekli de­ğerleri sa­ğlaması için belirli genişlikte ve doğru bir dizayn ile yapılması, yeterli miktarda su püskürtmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle gerekli tasarımın çalışması yapılmalıdır. Aksi takdirde sulu baca filtresi sistemi verimsiz çalışacaktır.

Karbonmonoksit oranını dengede tuttuğu için havayı temiz tutar. Aynı zamanda dumanla birlikte çıkan kurum, kül, toz ve diğer kirlerin hava ile karışımını engellediği için havayı temiz tutar.