Öğrencilerin, anaokullarında, ortaokul ve lise gibi eğitim gördükleri çeşitli okullarda sınıflarının havasız kalmasını ve rutubetli olmasını hiç kimse talep etmez. Bu nedenle havalandırma sistemleri burada devreye girer. Çocuklar ve gençler açısından havasız mekânlar zararlı mekanlar olarak karşımıza çıkar. Özellikle havalandırma deyince eğitim kurumlarında ilk akla gelen yerler, kütüphaneler, spor salonları, mutfaklar, soyunma odaları, yatakhaneler gibi bölümler olur.

Bu gibi yerlere havalandırma sistemlerinin kurulması büyük önem arz eder. Havalandırma sistemleri yardımı ile pozitif basınç ile beraber kirli hava temiz havayla yer değiştirerek koridora atılır. Böylece mevsim değişikliklerinde içerideki havanın kalitesi artırılmış olur.

Hangi Hizmetleri Sunuyorlar?

Hem çevre hem de insan sağlığı açısından çeşitli havalandırma sistemi hizmetleri verilir. İçerideki kapalı alanların hava değişimi açısından havalandırma gereklidir.

Ürün çeşitliliği şu şekildedir;

 • Havalandırma sistemleri
 • Toz toplama ünitesi
 • Sulu filtre
 • Baca tipi sulu filtre
 • Statik filtre sistemleri
 • Baca sistemleri
 • Karbon filtre
 • Akrobat kol
 • Fan grubu
 • Kanal montaj ekipmanları

Baca filtre, toz toplama gibi birden fazla sanayi tipi havalandırma sistemleri mevcuttur. Tüm bu havalandırma çeşitliliğinin ortak özelliği ise, eskimiş ve sıkışmış havanın taze hava ile yer değiştirmesini sağlamakla beraber kaliteli havanın devamlılığı temel amaç olmasıdır.

Havalandırma Sistemlerinin Uygulama Alanları Nerelerdir?

Havalandırma sistemleri, sadece eğitim ve kamu alanları ile sınırlı değildir. Birçok uygulama alanı söz konusudur.

Uygulama alanları şu şekildedir;

 • Konutlarda havalandırma
 • Ofis ve otellerde havalandırma
 • Toplantı salonlarında havalandırma
 • Marangoz ve kalıp hanelerde havalandırma
 • Otoparklarda havalandırma
 • Okullarda havalandırma
 • Laboratuarda havalandırma
 • Olimpik havuzlarda havalandırma
 • Sergi ve fuar alanlarında havalandırma
 • Süpermarketlerde havalandırma
 • Üniversite amfilerinde havalandırma

Tasarlanan ve projelendirilen havalandırma sistemlerinde en önemli ölçüt, kirli hava dışarı atılırken en verimli şekilde nasıl yapılacağı hususudur. Kirli hava ile temiz havanın takas edildiği tüm mekânlar kaliteli havanın canlılar için gerekliliğini ortaya koyar.

Havalandırma Sistemi Özellikleri

Havalandırma sistemleri, hem ağır gazların olduğu sanayide hem de tekstil ürünlerinin ortaya çıkardığı kötü hava koşullarında canlıların ve havanın verimliliğini düşürdüğü için her ortamda tercih edilir.

Özellikle çalışan verimliliği açısından temiz hava çalışma şartlarında olmazsa olmazlardandır. Havalandırma sistemlerinin işletmenin durumuna göre kendi özelinde değerlendirilip kurulması gerekir.

Bu nedenle havalandırma sistemlerinin, yerinde tespit edilmesi ve oraya özgü çözümler ile kurulması önemlidir. Sanayi, kimyasal ve tekstil gibi sektörlerin ortaya çıkardığı kötü gazlar havalandırma sistemlerini çalışan sağlığı açısından zorunlu kılar.

Çalışanların zehirli gazları soluması birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu gazların solunması, solunum yetmezliği, kanser, nefes almada zorluk gibi çeşitli hastalıklara neden olur. Buradan hareketle havalandırma sistemleri, hem insan sağlığı hem de doğanın korunması açısından önemli ve gereklidir.

Havalandırma Fan Çeşitleri

Fan, bulunduğu ortamın havasını temizlemeye yarayan, elektrikle çalışan bir alettir. Fanların diğer adı aspiratördür. Fan bulunduğu ortadaki havanın devir daim etmesini sağlar. Fanların bazı çeşitleri vardır. Hücreli fan, hava tazelemek amacıyla kullanılır. Diğer fanlara göre avantajı izole edilmiştir. İzole edilmiş olması fanın yağmur, kar gibi durumlardan etkilenmesini engeller.

Sessiz çalışma özelliği bulunur. Bu fanlar dışarıya daha az ses verir. Radyal fan, basınç farkı oluşturarak hava etkisi kuvvet doğrultusunda işlev görür. Fanların içinde döner bir çark ve çarkın içinde helezonik bir yuva bulunur.

Böylece hava merkezden girerek, basınçlanır ve çark çevresine yakın olarak kanallara iletilir. Aksiyal fan, sıcak ve soğuk hava dolaşımı sağlar. Maliyetli olmaması avantajlıdır. Kullanımı kolay ve yüksek emme gücüne sahiptir.

İyi Bir Fanda Hangi Özellikler Olmalıdır?

İyi bir fanda ilk aranan özelliklerden biri sağlam olması gerektiğidir. Kullanımı kolay, basit ve zaman alıcı olmamalıdır. Zamanında yaptırılacak olan bakımlar ile birlikte uzun ömürlü olması isteğidir.

Toz Toplama Ünitesi Ve Avantajları

Havalandırma, kapalı ortamın havasını dağıtmak amacıyla havalandırma sistemleri ile temiz havanın içeri alınmasını sağlamaktır. Kirli havanın dışarı atılıp temiz havanın içeri alınması için doğru havalandırma sistemi seçilmelidir.

Bireysel kullanım alanları veya işletmelerde çalışma koşullarında en etkili faktör toz olmasıdır. Toz toplama üniteleri, ortamdaki havanın temizliliği ve devamlılığı açısından sıklıkla havalandırma sistemleri içinde kullanılır.

En büyük avantajı kirli havayı temiz havaya çevirirken ortamdaki tozu toplayarak insanların daha rahat nefes alabilmelerini sağlamaktır. Toza bağlı hastalıkların meydana gelmemesi açısından doğru ve mekana uygun havalandırma sisteminin kullanılması gerekir.

Toz toplama üniteleri kaliteli havayı artırır. Toz toplama ünitelerindeki emilim gücü sayesinde, tozları tutan filtrelere aktarılarak ortamdaki tozu minimum seviyeye indirir. Genel olarak, tekstil, imalat, ahşap, otomotiv gibi sektörlerde toz ve talaş gibi ortam havasını boğacak durumlar ortaya çıkar. Filtreler sayesinde temiz ve sağlıklı ortamlar ortaya çıkması amaçlanır.

Baca Sisteminin Önemi

Hava veriminin artması açısından baca sistemleri önemli rol oynar. Baca sistemleri, havalandırma sistemlerinin olmazsa olmazıdır. Bacalar, sağlam, sızdırmaz, çekim gücü kuvvetli, modern estetik görünüm ve doğa dostu olmalıdır. İçerideki dumanın dışarıya atılmasını sağlayan bir çeşit yol denilebilir. Bacalar yüksek kimyasallara, yüksek ısılara ve su buharlarına karşı dayanıklı olmalıdır.

Baca Sistemleri

Baca sistemleri de kullanım alanlarına göre kendi içinde çeşitlere ayrılır. Bunlardan ilki, tek cidarlı baca sistemleridir. Bu bacalar sıvı ve gaz yakıt sistemleri ile çalışırlar. Baca sistemi, şapka, redüksiyon, te modül temizleme kapağı gibi elemanlardan oluşur.

Çift cidarlı baca sistemi, sıvı, gaz ve çevreyi kirletmeyen katı yakıtla çalışırlar. Çift cidarlı bacalar, duvar kelepçesi ile bağlantı kelepçesi ile sabitlenebilir. Bina dışı, açıkta kalan kısımlar, şaft içi uygulama alanları vardır.