Bulunduğu ortamdaki havanın devir daim etmesini sağlayan elektrikle çalışan bir alettir.Halk arasında daha çok bilinen diğer adı da fandır. Aspiratörler (fanlar) özelliklerine göre ikiye ayrılır.

Hücreli Vantilatör ( fan ); Ortamın havasını tazelemek için kullanılır diğerlerine göre avantajı izole edilmiş olmasıdır bu sayede su yağmur kar gibi durumlardan etkilenmez aynı zamanda dışarıya daha az ses verir kabin içerisinde sessiz çalışma özelliği ve yüksek statik basınçlı çift emişli radyal fanlar bulunur.

Radyal Vantilatörler ( fan ); Havanın pervanedeki dönül şekline göre 2 ye ayrılır. Radyal fanlar basınç farkı oluşturur. Bunun sonucunda meydana gelen hava etkisi eksenel yönde olmaz santrifuj dediğimiz kuvvet doğrultusunda işlevini görür.Bu fanlarda da pompalardaki gibi döner bir çark ve o çarkın içinde bulunduğu helezonik bir yuva bulunmaktadır. Hava veya gaz eksene paralel olarak merkezden girer, basınçlandırılarak çark çevresine yakın olarak kanallara aktarılırlar.

Aksiyal Vantilatör (fan) ; Sıcak ve soğuk hava dolaşımını sağlayan fanlara aksiyal fan denir. Maliyeti azdır maddi açıdan kolaylık sağlar.Tasarruflu ve aynı zamanda sağlam olduğu için tecrih edilir. Yüksek bir emme özelliğine sahiptir ve aynı zamanda kolay kullanılır. Basit kullanımı sayesinde her türlü ortamda kurtarıcınız olabilir. Toz içinde çalışmaktansa herkes daha rahat daha ferah bir alanı tercih eder. Tabi ne kadar emici olursa olsun maske ve iş elbiseleri ile çalışmak her zaman daha iyidir.

İyi bir fanda olması gereken özellikler sağlam ve dış etkenleren kolay etkilenmemelidir. Kullanımı ve bakımı kolay olmalıdır çok zaman almamalıdır. Uzun ömürlü bir fanı kim istemez ki. Uzun ömürlü bir fan için kontrol ve bakımlarını yaptırmalıyız bakım için kayışları kontrol edilir. Fan yataklarının yağları kontrol edilir. Eksik ise yağlanır. Fan çarklarındaki toz, kir ve pislikler temizlenir. Bu işlemleri periyodik şekilde yaparsak çok daha uzun süre kullanabiliriz.