Havalandırma Sistemleri STRATEJİLERİ

Tüm kapalı mekanların ev olsun işletme olsun aralarında fark etmeksizin havalandırma sistemlerine ihtiyacı vardır.
Dış ortam havası ile iç ortam havası arasındaki nem, koku ve diğer kirleticiler ile Formaldehit, uçucu gibi kirleticiler organik bileşikler (VOC’ler) ve radon sağlık sorunlarına neden olabilir.
Kötü havalandırılan yaşam alanları yetersiz havalandırma sebebi ile hoş olmayan kokuların artması ile kalitesiz bir ortam sağlar.

HAVALANDIRMA STRATEJİ TERCİHLERİ

Yeterli havalandırmayı sağlamak için Bim Havalandırma Isıtma, Soğutma ve Soğutma Klima Mühendisleri 60 yılı aşkın tecrübeleri ile bir ortamın yaşam alanının nasıl olması gerektiğini açıklamaktadır.

Doğal havalandırma ile kontrolsüz hava çatlaklardan bir binaya hareket ve küçük delikler (sızıntı) ve havalandırma delikleri pencereler ve kapılar gibi geleneksel temiz dış havanın içeri girmesine izin vermeyen yöntemi değiştirerek iç havayı tazeleyin.
Günümüzde, merkezi ısıtma ve soğutmanın yanı sıra mahremiyet arzusu, insanlar çok az şey yapma eğilimindedir.
Havalandırma için pencerelerin kullanılması, bu nedenle doğallığın ana tercih şekli haline geldi.
Fabrikalarda havalandırma sistemleri konusunda ne yazık ki, bir ortam doğal hava sızma hızı tahmin edilemez ve kontrol edilemez çünkü buna bağlı ortamın  hava sızdırmazlığı, dış ortam sıcaklıkları, rüzgar ve diğer faktörler. Ilık havalarda, bazı işletmelerde yeterli havalandırma olmayabilir.

Havanın sızma oranlarının yüksek olduğu mekanlarda yüksek enerji maliyetleri yaşarsınız. Ayrıca sızma kirli havanın bir yerden girmesine izin verebilir. Garaj veya tarama alanı gibi kirli alanlar, veya ortamı eşit şekilde havalandırmayabilir.
Tüm yapının havalandırması bir veya daha fazlasının kullanılması eski havayı tahliye etmek için fanlar ve kanal sistemleri
ve/veya eve temiz hava sağlanmalıdır. Enerji uzmanlarının çoğu zamanlarda tavsiye ettiği genellikle aksiyon, “sıkı kapat, doğru havalandır” felsefesi ile uygulama yapılması havalandırma sistemlerinin randımanlı olması açısından önemlidir.

Noktasal havalandırma lokalize egzoz kullanımı fanlar (örneğin, mutfak aralığı ve banyo fanları) kirleticileri kaynağında hızlı bir şekilde uzaklaştırın. Bir hava kalitesini iyileştirmek için önemli bir araç doğal veya tüm mekanı havalandırma stratejileri
kullanılması tavsiye edilir. Havalandırma sistemlerinin etkinliğini kirleticileri olduğu gibi kaynağında uzaklaştırmak
oluşturulmalı ve herhangi bir sistemin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.