Havalandırma Sistemleri Avm ler için Nasıl Olmalı

Yaşanan Covid -19 salgını nedeni ile açılmakta olan AVM’lerin ısıtma ve soğutma sistemlerini birlikte incelersek AVM’ler merkezi havalandırma sistemleri ile ısıtılmakta veya soğutulmaktadır. Bu soğutma veya ısıtma sistemlerinde enerji tasarrufundan yüzde 100 taze hava kullanılmıyor. İçeride ısıtılmış veya soğutulmuş havanın bir kısmı temiz hava ile karıştırılarak tekrar içeriye verilmektedir. Bu oran ortamın büyüklüğüne, havanın sıcaklığına veya AVM’nin içindeki insan sayısına göre değişmektedir. Kısacası, AVM’ler dış ortamdan temiz hava ile içeriden aldıkları kirli havayı belli bir oranda karıştırarak tekrar içeri göndermektedirler. Kapalı otoparklar da neredeyse tamamen kullanılmış yani iç ortamdaki hava kullanılmaktadır ve büyük tehlike daha otoparka girer girmez başlamaktadır.
Havalandırma cihazlarının bakımının yapılıp yapılmadığı ve filtrelerinin değiştirilip değiştirilmediği yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından mutlaka denetlenmelidir.
Durum böyle olunca AVM’nin içinde virüsü taşıyanların soludukları hava size maskeniz olsa bile havalandırma sistemi vasıtasıyla soluduğunuz hava ile virüsü kapmanız içten bile değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir