Kategori Arşivleri: Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri hakkında

HAVALANDIRMA Sistemleri İstanbul

HAVALANDIRMA Sistemleri İstanbul

Kapalı bir ortam, yoğun hava kirliliğine ve sağlıksız hava koşullarına maruz kalıyorsa, bu ortama temiz hava sağlanması konusunda etkili olan sistemlere, havalandırma sistemleri adı verilmektedir. Havalandırma sistemlerinin birçok çeşidi ve farklı çalışma prensiplerinin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Havalandırma sistemlerinde genel olarak, kullanım ortamı ve kullanım amacı, sistemin belirlenmesi konusunda en önemli unsur olarak bilinmektedir. Ortamda bulunan kirli havanın, sadece insan sağlığına değil, birçok unsura zarar vermesinden ötürü, havalandırma sistemlerinin birçok ortamda kullanılması gerektiğini söylemek mümkündür. Havalandırma sistemlerinin, dış ortama kirli havayı iletmelerinden dolayı, çevreyi kirlettiklerini ya da atmosferi kirlettiklerini düşünmek son derece yanlış bir düşünce olacaktır. HAVALANDIRMA Sistemleri İstanbul bünyesinde ve havalandırma sistemleri teknolojisinde bu durumun da önüne geçen çalışmalar yapılmaktadır. Öte yandan havalandırma sistemleri çeşitleri de, kullanım alanına göre tercih edilmektedir. Çünkü her kullanım alanının kapasitesi farklı olmakta dolayısıyla da ihtiyaç miktarı değişiklik gösterebilmektedir.

HAVALANDIRMA Sistemleri İstanbul

HAVALANDIRMA sistemleri çeşitleri

Havalandırma sistemleri birçok sektör ve iş kolunda olmazsa olmazların arasında yer almaktadır. Alışveriş merkezleri, otoparklar, hastaneler, fabrikalar, sığınaklar, oteller, restaurantlar, laboratuarlar, marangoz ve kalıphaneler, ofisler konutlarda havalandırma gibi daha birçok farklı kuruluşta havalandırma sistemleri bulunmaktadır.

Genel olarak lokal havalandırma ve merkezi havalandırma sistemleri olmak üzere iki grupta toplanabilir. Ev, küçük ofis daireleri gibi küçük yaşam alanları lokal havalandırma sistemleri, hastane, avm, fabrika vs.. gibi büyük ve çok fazla sayıda insanı ağırlayan yerlerde ise merkezi havalandırma sistemleri kullanılmaktadır.

Sistemdeki Farklılıklar

Havalandırma sistemlerinin tesisatları çalışacağı her ortam için  farklılık göstermektedir. Yani özetle solunması  zararlı gazlar bulunan, insan yoğunluğu olan her türlü alanda kullanılıyor havalandırma sistemleri. Tabi hepsinde kullanım alanı ve türü farklılık gösteriyor. Konutlarda havalandırma sistemleri taze hava şartlandırılarak, nemi, sıcaklığı, soğukluğu, kuruluğu mekanik sistemler aracılığıyla ayarlanır ve insan konforu gözetilerek istenilen ortam sağlanır.
Yüksek ısı çıkan yerlerin, kimyasal gazların çıktığı sistemlerin, evlerin veya avm, hastane gibi yerlerin tesisatları farklılık göstermektedir. Havalandırma sistemi kurdurmak istediğinizde öncelikle konusunda uzman ekiplerimiz yerinde keşif ve tespit çalışması yapmaktadırlar. Kurulacak sistem ve detayları tarafınıza en ince detaylarına kadar aktarmakta ve sizlere en uygun mekanınız için çözüm olabilecek havalandırma sistemleri hakkında bilgi vermektedirler.

Okullarda, yuvalarda yani eğitim kurumlarında ise amaç daha verimli bir eğitim için gerekli hava şartlarını sağlamaktır. Öğrenciler ve öğretmenler zamanının çoğunu sınıfta geçirdiği için sınıflarda ki havalandırma sistemi büyük önem teşkil eder. Fabrika ve marangoz gibi kirli havanın daha çok olduğu yerlerde ise amaç işçi sağlığını korumaktır.
Fabrikalarda işçilerin kirli hava solunmaması için bu çok önemlidir.
Marangozlar da ise ortama yayılan toz ve talaş solunmamalıdır. Bunun için toz toplama sistemi ile üretim alanında tozların çalışma ortamına yayılmadan direk olarak kaynağından toplanmalı ve sistemde kullanılan uygun filtre ekipmanları ile filtre edilerek dış atmosfer ortamına atılmalıdır.

Sizler de daha fazla bilgi almak, keşif yaptırmak, uygun fiyatlarımızdan yararlanıp fiyat teklifi almak için sitemizde yer alan irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak Dumanı Emiş

Kaynak Duman Emiş Sistemleri

Kaynak, kesme ve ilgili diğer yöntemlerle metal işleme sonunca ortaya çıkan kirli havanın içinde boyutları 0,005 ile 100 mikron arasında değişen katı partiküller de bulunmaktadır. Bu partikül maddeleri, filtre cihazlarında çeşitli yöntemler kullanılarak birbirinden farklı özellikteki filtreler kullanılarak bertaraf edilebilmektedir.

Kaynak işlemi sırasında oluşan kirli havanın içindeki zararlı gaz ve buharlar ise akrobat kollar ile tutulmakta ve ortamın temiz kalması sağlanmaktadır. Kaynak ve kesme işlemi sırasında insan sağlığına zarar verebilecek zehirli gazlar, duman, metal buharı ve partikülleri çıkmaktadır. Emisyon maddesi denilen bu maddelerin özellikle solunum yollarına ölüme kadar gidebilecek zararlar verebilir. Kaynak dumanında bulunan çeşitli maddeler örneğin krom, nikel, arsenik, asbest (amyant), manganez, silisyum, berilyum, kadmiyum, azot oksitleri, karbon oksit klorürü (fosgen), akrolin, flüor  bileşikleri, karbon monoksit, kobalt, bakır, kurşun, ozon, selenyum, çinko zehirli maddelerdir. Bu metallerin buharı,

parçacıklarının solunum yollarına ve ciğerlere yerleşerek solunum sistemini zamanla fonksiyon dışı bırakması söz konusudur.

Genel olarak kaynak dumanı;

 • Kaynak edilen esas metalden veya kullanılan dolgu metalinden,
 • Kaynak edilen metalin üstünde mevcut olan kaplamalar ve boyalardan, veya örtülü elektrodlarda elektrod üzerindeki örtüden,
 • Tüplerden tedarik edilen koruyucu gazlardan,
 • Arkta ultraviyole ışınların ve ısının etkisi ile oluşan kimyasal reaksiyonlardan,
 • Kullanılan yöntem ve dolgu maddelerinden,
 • Çalışma ortamındaki hava kirliliği, örneğin kaynak öncesi yapılan temizleme ve yağ sökme işlemleri sonucunda oluşan buhardan kaynaklanır.

Kesme prosesleri için kaynak dumanı emişi

Kaynakçılar, onlar için işten, hastalık nedeniyle uzak kalmak ve hatta erken emeklilik anlamına gelen tehlikeli maddeler dolayısıyla bir dizi riskle karşı karşıya kalır. Birbirinde değişik ola kaynak yöntemleri, çeşitli tehlikeli madde konsantrasyonları içeren farklı miktarlarda dumanın açığa çıkmasına neden olur. Partiküllerin boyutları ne kadar küçük ise birleşim ve tehlikeleri de o denli büyür, bu nedenle oluşan partikülleri akciğerlere kadar solumak daha kolaydır.
Açığa çıkan kaynak dumanı miktarı kaynağın türüne ve kullanılan malzemeye bağlıdır.

Bimm Havalandırma olarak, kaynak dumanı emiş sistemlerinde tercihen; üretim ortamında, aralarında MIG, TIG, GMAW, FCAW ya da SMAW’nun da bulunduğu yaygın kaynak proseslerinden kaynaklanan kaynak dumanı ile plazma kesim dumanı isini kontrol etmek ve azaltmak için taşınabilir, sabit ve özel yapılandırılmış çözümlerde eksiksiz bir yelpaze sunar. Endüstrideki 60 yılı aşkın deneyimle uygulama incelemesi, çözüm önerisi ve uygulama, sistem tasarımı, mühendislik ve kurulum, ürün ve sistem desteği, işletime alma, tanısal ve servis bakımına dair programlar, eski sistem yükseltmeleri, temiz hava düzenlemeleri ile standartlarına uyum ve verimli enerji çözümleri sağlayabiliriz.

kaynak dumanı emiş

Kaynak Dumanı Emiş – Otomatik ve robotik kaynak

Yarı otomatik ve robotik kaynak uygulamaları, önceden bir kaynakçı tarafından rutin olarak gerçekleştirilen kaynak ve plazma kesim işlemlerini gerçekleştirmek için hassas makinelerden ve elektronik kumanda elemanlarından yararlanır. Kaynak işlemini mekanik cihaz ya da robotik kol gerçekleştirdiğinden, duman kollarını dumanı etkin şekilde yakalamak için kaynak noktasının yakınlarına taşıma ihtiyacı işleri zorlaştırır. Yarı otomatik ve otomatik kaynak proseslerine yönelik Bimm Havalandırma çözümleri, kaynak dumanı emişi için hem torç üzeri hem de davlumbaz başlıkları kapsar.

Başlık ve kol şeklindeki duman emiş ünitesine alternatif olarak, torç üzeri ya da entegre kaynak dumanı MIG torç emişi kullanılabilir. Torç üzeri emiş sistemleri, duman koruyucu gazı kesintiye uğratmaksızın doğrudan kaynak torçunun üzerinden emer.
Emiş sistemleri, hem mobil tek kullanıcı emiş sistemleri hem de çok sayıda emiş noktasına hizmet veren merkezi emiş sistemleri olarak mevcuttur.

Plazma kesim

Bazı plazma kesim prosesleri yalnızca oksijenli, hava karbon arklı oluk açma, plazma arklı kesme ve lazerli kesmeyi kapsar. Bu prosesler küçükten büyüğe çeşitli uygulamalar olarak değişkenlik gösterir. Yüksek ısı, erimiş metal ve duman partikülleri bu proseslerin yan ürünlerinden birkaçıdır. Çözümler bir uygulamadan diğerine farklılık gösterir, buna karşın birçok durumda kesme proseslerinde açığa çıkan gazlar yükseltilmiş bir masadaki metal ızgaralardan emilir. Etkinliği kanıtlanmış diğer çözümler kaynağa yakın yakalama, baş üstü başlık sistemleri ve bazı durumlarda da ortam filtrasyonudur.

Kaynağından emiş

Kaynağından emiş, dumanı toplamanın ve gidermenin en etkili yoludur. İş yeriniz için en etkili çözümü seçin! Bimm Havalandırma dumandan ve partiküllerden kurtulmak için farklı çözümleri vardır. Tercihiniz emişi ne için ve ne sıklıkla kullanacağınıza bağlıdır.

Perdah Masası Havalandırma Sistemleri

Perdah Masası Havalandırma Sistemleri

Tozlu ortamlarda tezgah üstü çalışılan yerlerde, tozuşan malzemenin yüksek hava hızları ile alta doğru çekilmesi ve toz toplama ünitelerinde zararlı tozların çevreye ve insan sağlığına zarar vermemesi için uygulanan sistemdir.

PERDAH-MASASI
PERDAH-MASASI

Perdah Masası Hangi Sektörlerde Kullanılır?  

Mobilya, döküm, plastik, boyahane ve cilahane sektörlerinde toz toplama sistemlerine bağlı olarak kullanılmaktadır. Kendinden filtreli olan perdah masaları Bimm Havalandırma olarak imal edilmektedir.

PERDAH MASASI ZIMPARA MASASI

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri

Kapalı bir mekan içerisindeki havanın Havalandırma MotoruHavalandırma Fanı ve Havalandırma Kanalı yardımlarıyla yer yaşam alanında kirli hava ile temiz havanın takasının yapılabildiği çalışan havalandırma sistemleri olarak değiştirilmesine denir.
Günümüzde değişen ve gelişen teknolojik cihazlar, nüfus artışları, araç ve endüstriyel makinaların egzoz gazları, fabrika atıkları ve daha bir sürü faktör havayı kirletmektedir.  Havalandırma sistemleri ihtiyaçları en çok otel ve hastane çamaşırhanelerinde oluşan sıcak su buharının, ağır sanayi üretimi sırasında ortaya çıkan kaynak buharı, boya kokusu ya da kimyasal buharların, kömür gibi yer altından çıkarılan madenlerin, kağıt, ahşap üretimi sırasında ortama dağılan tozlarının toplanarak ortamdan uzaklaştırılması ya da kapalı ortamdaki havanın dışarı atılarak içeri taze hava girişinin sağlanması gerektiği yerlerde karşımıza çıkar.
Havanın kaçmasına izin veren basit bir kutu gibi görünen şey aslında, verimli havalandırma için birlikte çalışması gereken birbirine bağlı parçaların karmaşık bir sistemidir.
Kirli havayı uzaklaştırarak bertaraf etmek ve temiz hava sağlamak için iyi birer bir havalandırma sistemleri projelendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Endüstriyel Havalandırma Sistemleri

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri Faydaları

– Devamlı olarak temiz hava alana taşınarak ortam hava tazelenir.
– Aşırı sıcak ve nemli zamanlarda istenilen oranda tutulması sağlanır.
– Gaz kaçakları sebebi ile vuku bulacak yangın, zehirlenme ve patlama gibi kaza riskini minimuma indirir.
– Ortam havasının insan sağlığını tehdit etmeyecek bir noktaya getirilmesi bir ihtiyaç olmasının yanı sıra üretimde verimin de artmasını sağlar.
– Canlılar için özelliğini yitirmiş olan kirli havanın ortamdan uzaklaştırılması veya azaltılması sağlanır.
– Tuvalet ve benzeri ortamlarda istenmeyen havanın veya dış havaya karşı ortamın daha temiz tutulmasını destekler.

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri Ekipmanları

Havalandırma fanı, havalandırma kanalı, havalandırma menfezleri, havalandırma bacası, havalandırma borusu, havalandırma panjuru, havalandırma davlumbazları, havalandırma tesisatı ve cihazlarını firmamız birinci sınıf yerli üretim ile ileri teknoloji kaliteyle sunmaktadır.

Endüstriyel Havalandırma kanalları çeşitleri;

 • Havalandırma bacası,
 • Havalandırma borusu,
 • Havalandırma kanalı,
 • Alüminyum hava kanal sistemi,
 • Flexible hava kanal sistemi,
 • Hazır flanşlı havalandırma kanalı
 • Spiral havalandırma borusu,
 • Spiro kanal,
 • Spiro boru,
 • Spiro yuvarlak hava kanal sistemi,
 • Paslanmaz baca,
 • Paslanmaz çelik baca,
 • Davlumbaz baca,
 • DKP siyah kanal,
 • Kare kanal,
 • Yuvarlak kanal,

Her türlü baca sistemleri ile en iyi havalandırma bacalarını ve borularını kuruyoruz.

Avm Havalandırma Sistemleri Corona Tedbirleri

Avm Havalandırma Sistemleri Corona Tedbirleri

Merhaba Arkadaşlar ….DİKKAT DİKKAT…..!!
Avm lere giden kişiler arasında bir kişi bile korona virüsü taşıyorsa sizde oraya gitmişseniz kesinlikle kaparsınız.
Çünkü avm lerin havalandırma sisteminde karışım havası kullanılır. İçerideki hava dışarıdan gelen taze hava ile karıştırılıp içeri verilir.yani yüzde yüz taze hava ile çalışmaz.Bunun nedeni çok büyük bir enerji kaybının engellemek içindir.
Içeriye verilen hava iklimin şartlarına göre ısıtılıp veya soğutulup verilir.Yuzde yüz taze hava kullanılırsa çok büyük bir sarfiyat olacağindan kullanılmaz .

Zaten bu şekilde yapılması yasak.Enerji tasarrufu olmayacağından ve binaların enerji kimlik belgesi sınıfına uymayacağından yapılırsa bina kimlik belgesi geçersiz çıkar.
Kesinlikle AVM lere 5 dk olsada girmeyin. Gidersenizde bizlerle karantina döneminiz geçmeden görüşmeyiniz
Ne garip bir ülke olduk sahilde ve parklar yasak Avml’er serbest…..
Ben bunları uzmanlık alanım olduğu için sizlere önemini anlatabilmek için yazıyorum
Mak.Müh Danışma kurulu Üyesi
Y.Mak Müh Sevinç DALYAN….

havalandırma önemi covid 19

AVM Havalandırma Çözümleri

Sn Sevinç hn tavsiyeleri ve uyarıları dikkate alındığı konumlarda Avm ler için havalandırma sistemleri devamlı olarak uv taramasından geçen ve taze havanın sirküle edilmesi ile ortamda corona virüs dolaşmasını engelleyecek profesyonel sistemleri kurmaktayız.

Havalandırma sistemleri konforlu yaşam alanı gereksinimlerini sağladığı gibi hava sirkülasyonu ile dışarıdan alınan taze hava ve kanalların içerisinde biriken küf, mantar, virüs gibi mikrobiyel yükü de taşır.

UV Havalandırma dezenfeksiyon sistemleri kanallarının içerisinden geçen hava kalitesini arttırmak, olası mikrobiyel yükü sıfıra indirip, en kaliteli havayı elde etmek için kullanılır. Havalandırma sisteminde bulunan bataryalar, filtreler ve tahliye kanalları temizlenir. Böylelikle kullanılan Havalandırma sisteminin ömrü uzar, hava kalitesi artar. Solunum yolları kaynaklı hastalıkların yayılması önlenir.

Havalandırma sistemleri üzerinde uv dezenfeksiyon işlemi iki farklı yolla mümkündür;

1. Soğutma bataryalarının yüzeyine ultraviyole (uv) ışını yansıtarak dezenfekte edilmesi.
2.  Havalandırma sistemi içerisinden geçen havanın belirli bir uv dozun da ultraviyole ışığına maruz kalması ile dezenfekte edilmesi.

Kullanılacak iki yöntemin de kendi amaçları vardır. Bu kararda hava kanalının uzunluğu etkili olacaktır. Ayrıca havanın hızı, nem durumu, sıcaklığı ve ortamdaki mikroorganizmaların uv ışınına dayanımı da yöntem seçiminde etkilidir.
Ultraviyole (UV) Dezenfeksiyon Sitemlerinde havalandırma kanalı içerisine tadilat yapmak gerekmez, ultraviyole lambalar özel üretilen adaptörler ile kanalın yanında açılan bir delikten içeriye sokulur ve sabitlenir.
Havalandırma Ultraviyole dezenfeksiyon sistemlerinde mevcut kanalın debisi ve kesitine göre UV dozu hesaplanarak havalandırmaya en uygun uv sistemi belirlenir.
Havalandırma dezenfeksiyonunda UV Lambaların pozisyonu, konumlandırılacağı nokta ve sirküle edilen havanın uv ışığına maruz kaldığı süre önemlidir.

Havalandırma Sistemi içinden geçen havanın Ultraviyole (UV) Sistemi ile dezenfekte Edilmesi; * Pahalı kimyasalların kullanılmasını gerektiren küf ve bakteri temizliğine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.
* Havalandırma sistemi içerisinde küf, mantar gibi istenmeyen mikroorganizmaların yaşaması engellenir.
* Havalandırma sisteminin performansını devamlı en üst seviyede kullanma imkanı verir.
* Sistemin kullanım süresini uzatır.
* Ortamın havasını sağlıklı hale getirir. Ortamda yaşayan kişilerin özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır.
* Günümüzde yaygın olan koronavirüs gibi salgın hastalıkların solunum yolu ile aktarılması önlenir.
Havalandırma sistemlerinin de dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiren kişilerin de dikkatli olması gerekir. Ultraviyole (UV) ışınına uzun süre maruz kalmak insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle dezenfekte işlemi esnasında özel ekipmanlar kullanılır.

Detaylı bilgi için lütfen irtibata geçiniz : https://bimhavalandirma.com.tr

Havalandırma Sistemleri Avm ler için Nasıl Olmalı

Havalandırma Sistemleri Avm ler için Nasıl Olmalı

Yaşanan Covid -19 salgını nedeni ile açılmakta olan AVM’lerin ısıtma ve soğutma sistemlerini birlikte incelersek AVM’ler merkezi havalandırma sistemleri ile ısıtılmakta veya soğutulmaktadır. Bu soğutma veya ısıtma sistemlerinde enerji tasarrufundan yüzde 100 taze hava kullanılmıyor. İçeride ısıtılmış veya soğutulmuş havanın bir kısmı temiz hava ile karıştırılarak tekrar içeriye verilmektedir. Bu oran ortamın büyüklüğüne, havanın sıcaklığına veya AVM’nin içindeki insan sayısına göre değişmektedir. Kısacası, AVM’ler dış ortamdan temiz hava ile içeriden aldıkları kirli havayı belli bir oranda karıştırarak tekrar içeri göndermektedirler. Kapalı otoparklar da neredeyse tamamen kullanılmış yani iç ortamdaki hava kullanılmaktadır ve büyük tehlike daha otoparka girer girmez başlamaktadır.
Havalandırma cihazlarının bakımının yapılıp yapılmadığı ve filtrelerinin değiştirilip değiştirilmediği yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından mutlaka denetlenmelidir.
Durum böyle olunca AVM’nin içinde virüsü taşıyanların soludukları hava size maskeniz olsa bile havalandırma sistemi vasıtasıyla soluduğunuz hava ile virüsü kapmanız içten bile değildir.

Kovid-19’a karşı binalarda havalandırma tavsiyeleri

Kovid-19’a karşı binalarda havalandırma tavsiyeleri

Bimm havalandırma sistemleri firması olarak tüm dünyanın içinde bulunduğu bu zor süreçte profesyonel çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Üyesi Çakır, Kovid-19 gibi hava yoluyla bulaşabilen hastalıklara karşı binalarda kullanılan havalandırma, hava temizleme sistemlerinin periyodik kontrollerinin çok büyük önem taşıdığını belirtti.

Merve Özlem Çakır   |12.04.2020

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Üyesi Aytekin Çakır, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi hastalıklara karşı binalarda ve havalandırma sistemlerinde alınması gereken tedbirleri anlattı.Hava temizleme sisteminin, çeşitli sebeplerle oluşan mikroorganizma, toz, duman, solunabilir partikül, gazlar gibi havada dolaşan kirletici maddeleri azaltmak amacıyla kullanılan cihazlar ve cihaz grupları olduğunu ifade eden Çakır, enfekte kişilerin hapşırma ve öksürme yoluyla virüs taşıyan parçacıkları etrafa saçabildiğini, söz konusu parçacıkların bir insan boyu mesafesinde havada asılı kalabildiğini söyledi.

Çakır, aynı ortamda “Yüksek Verimli Partikül Filtresi (HEPA filtre)” gibi etkili bir hava filtreleme sistemi devreye girerse bu riskin minimuma inebileceğine dikkati çekerek, potansiyel enfekte alan ya da enfekte alan dezenfeksiyonu için filtrasyon sistemine ek olarak havalandırma sistemine entegre edilecek ozon jeneratörü veya ultraviyole ekipmanları ile saha güvenliğinin çok daha iyi sağlanabileceğini bildirdi.

Bu uygulamaların alan içinde mobil ünitelerle de gerçekleştirilebildiğini anlatan Çakır, koronavirüs ailesi mikroorganizmaların ozon karşısındaki dayanım süresinin 0,3 saniye olduğu bilgisini verdi.

“Cihazlardan yüzde 100 taze hava geçmeli”

Çakır, herhangi bir binanın havalandırma sistemi düzenlenirken havalandırma kanallarının, fanların büyüklüklerinin ve kanallardaki hava akım hızlarının doğru hesaplanmasının büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Alışveriş merkezleri, iş merkezleri, rezidans, otel, sinema gibi merkezi klima sistemi kullanılan binalarda, ısı ekonomisi açısından karışım havası (Dönüşten alınan egzoz havası ile taze havayı karıştırarak sisteme gönderen) kullanılmaktadır. Bulaşıcı ve salgın hastalık gibi riskler nedeniyle bu tür klima ve havalandırma sistemleri yüzde 100 taze havayla çalışacak şekilde uygulama yapılmalıdır.” diye konuştu.

Klima santralının iç temizliğinin güvenlik tedbirleri alınarak yapılması gerektiğini, daha sonra da alkol veya başka dezenfektanlar ile temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Çakır, şöyle konuştu:

“Hastane ve sağlık tesislerinde bulaşıcı ve salgın hastalık durumunda hava sirkülasyonu boyunca, hava içindeki kontaminasyon giderek artacaktır. Havanın temizlenebilmesi için sadece filtrasyon yeterli olmayabilir. Sistemin ozon ya da ultraviyole ışınlar ile entegre edilmesi ancak mikroorganizmaların ortamdan tamamen uzaklaştırılabilmesi için HEPA filtrelerle sistemlerin desteklenmesi gerekmektedir. HEPA filtreler, canlı olsun olmasın bütün partikülleri tutar. Hijyen için steril olması gereken bölümlerin diğer bölümlerle olan ilişkilerinin ve septik hastane bölümlerinin, diğer bölümlerden yapı elemanlarıyla veya sızdırmazlık sağlanarak izole edilmesi gerekir. Ayrıca, karantina odalarına bitişik iç odalara göre negatif hava basıncının sağlanması ve durumun sürekli olarak kontrolünün yapılması gerekir.”

“Havalandırma sistemlerinin bakımı yapılmazsa virüs rezervuarına döner”

Çakır, bulaşıcı hastalıklar ve koronavirüs türü hastalıkların hızlı yayıldığını dikkate alarak özellikle iklimlendirme tesisatıyla ilgili önlemlerin yaşamsal öneme sahip olduğunu vurgulayarak, hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, okullar, iş merkezleri, büyük ofisler, uçaklar, trenler gibi genel ve büyük hacimli mahallerin iklimlendirme tesisatlarında uygun düzenlemeler ve ayrıca bunların bakım ve periyodik muayenelerinin tekniğine uygun olarak yapılması gerektiğini dile getirdi.

Uygun izleme ve bakımı yapılmayan havalandırma sisteminde aksaklıklar oluşabildiğini ifade eden Çakır, gerekli periyodik bakım yapılmadığı takdirde havalandırma sistemleri  patojen mikroorganizmalar için bir rezervuar haline gelebildiğini söyledi.

Çakır, sistem performansının belirlenmesi amacıyla yapılması gereken asgari testler olduğunu ifade ederek, oda başına besleme havası, taze hava debisinin ölçülmesi, odalar arası hava akış yönlerinin tespiti ve basınç farkının ölçülmesi, hava kanalları sızdırmazlık gerekliliklerinin kanıtlanması, HEPA filtre sıkılık testi ve sızdırmazlık testleri gibi bazı parametrelerin konunun uzmanlarınca periyodik olarak ölçülmesi gerektiğini anlattı.

Yapı üretim ve işletmeleri sürecinde yer alan mühendis ve kişilerin yeterli bilgi ve beceriye sahip olması gerektiğini vurgulayan Çakır, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yapı işlerini yürüten organizasyonların ilgili meslek odaları, meslek örgütleri ile birlikte proje, uygulama, işletme ve bakım konularında birlikte çalışması gerektiğini bildirdi.

Çakır, Makina Mühendisleri Odası olarak “Coronavirüs ve Salgın Hastalıkların HVAC Sistemleriyle İlişkisi” adlı bir makaleyi internet sitelerinde yayınladıklarını, bu makaleyi ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla da paylaştıklarına dikkati çekerek, bu konularda bütün tesislerin ve araçların hijyenik sistemleri için görev almaya ve teknik destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Havalandırma Sistemleri ile ilgili haberin Detay linki : https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/kovid-19a-karsi-binalarda-havalandirma-tavsiyeleri/1801785

Yılların Deneyimi Havalandırma Sistemleri

 Havalandırma Sistemlerinde Yılların Deneyimi

İnsan sağlığı açısından kapalı ortamların havalandırılması son derece önemlidir. İç mekanın havasının değişmesini sağlayan havalandırma sistemleri, bulunduğu mekana göre farklı özelliklere sahip olarak imal edilir. Bizler, 60 yıllık tecrübemizle, çevre normlarına uygun, fonksiyonel ve %100 garantili havalandırma sistemleri üretmekteyiz. Alanında deneyimli kadromuzla, pek çok müşterimize çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz.

Havalandırma Sistemleri Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı bir mekandaki hava eskidiğinde oksijen oranı azalır. Hava değişimi, içerideki havanın değişmesine imkan veren bir sistemdir. Bu sayede, eskimiş ve oksijen oranı düşmüş hava yeni havayla değiştirilmiş olur. Havalandırma sistemleri, kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir.

 • Baca Filtre
 • Toz Toplama
 • Sulu Filtre Baca
 • Doğal Gaz
 • Jet Pulse

Firmamız, uzun yılların tecrübesi ve yetkin personeli sayesinde, tüm bu sistemler için kaliteli hizmet sunabilmektedir.

Havalandırma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

İnsanların rahat ve konforlu bir ortamda çalışması için gerekli olan havalandırma sistemleri devlet dairelerinde de kullanılır. Ancak, daha fazla, marangoz, taşlama ve kumlama atölyelerinde kullanılır. Kurduğumuz, sistemler, toz ve kokuya karşı etkilidir.

Havalandırma Sistemlerinin Çeşitleri

Havalandırma Sistemlerinin Çeşitleri

Kapalı bir mekan içindeki havanın değişimi, oldukça önemlidir. Bu ise havalandırma sistemleri sayesinde mümkün olur. Böylelikle, içeride kalan ve oksijen oranı azalan havanın değişmesi sağlanır. Bu sektörde, 60 yıla yakın bir tecrübeye sahibiz ve müşterilerimiz için en iyi ve fonksiyonel çözümleri sunuyoruz.

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Havalandırmada temel mantık aynıdır. Tümü, iç mekânda sıkışan ve eskimiş olan havanın, bir hava akımı ile tazelenmesi esasına göre çalışır. Bununla birlikte, havalandırma sistemleri, kullanıldıkları alana göre farklılık gösterir.

 • Baca Filtre
 • Toz Toplama
 • Jet Pulse
 • Sulu Filtre Baca
 • Doğal Gaz

Görüldüğü gibi, oldukça fazla havalandırma sistemleri çeşidi vardır. Bizler, uzman kadromuzla tümü için müşterilerimize çözüm sunuyoruz.

Havalandırma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

İç mekânın havasının temizlenmesi için kullanılan, havalandırma sistemleri kamu kurumlarında da özel sektörde de kullanılır. Ağırlıklı olarak, toz ve partiküllerin fazla olduğu sanayi kollarında tercih edilir.

 • Marangoz Atölyeleri
 • Taşlama Atölyeleri
 • Kot Kumlama Atölyeleri

Bu atölyelerdeki tozun ve parçacıkların insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratmaması için, firmamız, en uygun sistemlerin kurulumunu yapıyor.

Havalandırma Sistemleri Son Derece Önemli

Havalandırma Sistemleri Son Derece Önemli

Havalandırma sistemleri hem sağlık hem de iş güvenliği açısından son derecede önemli uygulamalardır. Özellikle de atölye gibi alanlar için öneriliyor. Aynı zamanda okul, hastane, adliye alanları ve daha pek çok alanda yapılıyor. Havalandırma sistemleri, kapalı bir mekânın içerisindeki havanın değişimini sağlıyor. Sizlerde sağlığınız ve güvenliğiniz için havalandırma sistemlerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Firmamız bu konuda üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getiriyor. Müşterilerimizin talep ve isteklerini eksiksiz yerine getiriyoruz.

Havalandırma Sistemlerini Neden Yaptırmalıyız?

Kapalı alanlarda ve mekânlarda hava değişiminin yapılması gerekiyor. Çünkü uzun süre aynı ortamda yer almak havanın kirlenmesine neden olur. Bunun sonucunda da sağlığınızı riske atabilir. Havalandırma sistemleri kapalı mekânlardaki havanın değişmesine yardımcı olur. Yani kapalı alanların içerisinde biriken kirli ve eskiyen havayı tamamen temizliyor. Böylelikle havanın temizlenmesini sağlar. Profesyonel ve kaliteli hizmet veren firmamıza başvurarak, havalandırma sistemlerini yaptırabilirsiniz.

Havalandırma Sistemlerinin Çeşitleri

Havalandırma sistemleri temiz ve sağlıklı bir alan için oldukça önemlidir. İç mekanlardaki havayı temizler. Firmamız birden fazla havalandırma sistemleriyle ilgili uygulamalar sunuyor. Baca filtre, jet pulse, su filtre baca ve toz toplama gibi birçok çeşidi bulunuyor. Havalandırma sistemleri firmamız tarafından tüm detaylar göz önünde bulundurarak yapılıyor.