Herhangi bir Ortamın havasını değiştirmek için  farklı yöntemlerle, çeşitli araçlar kullanarak dışarıdan temiz hava akımının içeriye alınmasına ve içerideki kötü havadan kurtulma işlemine havalandırma denir. Flexible hava kanalları, düşük ve orta basınçlı, ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme ve atık gaz uygulamaları için, özel olarak tasarlanmıştır. Kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterirler. İzoleli, izolesiz, alüminyum, esnek ve yarı esnek gibi ürün grupları mevcuttur.

Öncelikle Havalandırma tesisatı ,lüks değil zorunluluktur. Havalandırma sistemi ,periyodik şekilde bakım ve onarım görmelidir aksi taktirde beklenmedik problemler doğabilir. Havalandırma yapımı, sistemli ,titiz yapılmalıdır. Bakım ve onarım kısmı kadar monte ve dizayn kısmı da büyük bir öneme sahiptir. Havalandırma Yöntemleri, sizlerin ihtiyaçlarınıza göre çeşitlilik göstermektedir.

Havalandırma sistemleri sadece bir işletme sadece bir fabrika sadece bir restoran, konut yada otel için değil Sağlıklı bir toplum için önem arz etmektedir.

Esnek havalandırma boruları yıv şeklindeki çelik teller üzerine sarılı alüminyum folyolardan yada pvc esnek hammaddeden imal edildiği için hava geçirgenliği çok düşüktür. Havalandırma kanalları ile menfez bağlantı kutuları arasında rahatlıkla kullanılabilir. Manevra yapılamayacak alanlarda yani galvaniz yada herhangi bir metalden ibaret havalandırma aparatları bildiğiniz üzere yer kaplamaktadır. Esnek özelliğe sahip havalandırma boruları istenildiği gibi şekillendirildiği için fazla yer kaplama gibi bir olanakları yoktur.

Fakat esnek havalandırma borularının olumsuz bir yanları vardır. Bu olumsuz özellik 2 metreden fazla kullanılmaması gerektiğidir. Bu mesafaden daha fazla kullanıldığı taktirde boru içindeki hava akım hızı verim alamayacak derecede düşüyor. Bu nedenle kontronörler esnek havalandırmaların kullanım mesafelerine çok dikkat ederler. Havalandırmanız ne kadar iyi olursa olsun kullandığınız esnek boru mesafesi uzun ise esnek borunun en son mesafesindeki hava miktarı hiçbir zaman hesaplanan değerlere ulaşamaz.

Bu nedenle işletmelerde kesinlikle maksimum 2 metre esnek havalandırma borusu kullanılmalıdır. Bu mesafe birden fazla esnek boru tercih edilecekse esnek boru sayısınca daha da düşürülmelidir.