Banyo Havalandırma

Havalandırma sistemleri insan sağlığı için oldukça önemlidir. Uzun süreli kalınan kapalı ortamlarda ortamdaki oksijen gazı oranı düşer ve karbondioksit ve zehirli gaz oranı artar. Havalandırma sistemleri kullanılmadan uzun süreli kapalı alanlarda kalmak ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kapalı alanlardan olan banyo da havalandırmanın en önemli olduğu bölümlerdendir. Banyo havalandırma sistemleri her banyonun özelliklerine uygun olarak mutlaka kullanılmalıdır.

Havalandırma en az banyonun su sistemleri kadar önemlidir. Kapalı alanlar olan banyolar yüksek suya ve su buharına neden olur. İyi havalandırılmayan banyolar ciddi rutubet ve koku tehlikesi ile karşı karşıyadır. Banyoda apartman boşluğuna ya da evin diğer odalarına açılan bir pencere yoksa banyo havalandırma sistemleri daha da fazla önem arz eder. Böylece bu pencereler yardımı ile hava dolaşımı sağlanabilir. Pencerelerin çift taraflı açılabilir olması ve sineklikle kullanılması tavsiye edilir.

Eğer banyoda apartman boşluğuna ya da diğer odalara açılan bir pencere yoksa bazı banyo havalandırma sistemleri kullanılması gerekir. Banyo duvarında delik açılarak havalandırmayı sağlayacak aspiratör sistemleri kullanılabilir. Aspiratör sistemini banyo ışığı ile çalışır vaziyette kombinleyebilirsiniz. Böylece ayrı yeten açmaya uğraşmadan banyoyu her kullanımınızda aspiratör otomatik olarak devreye girer ve alana ihtiyaç duyulan havalandırmayı sağlar. İyi bir şekilde havalandırılmayan banyolar kısa sürede koku ve mikrop üretim alanlarına dönüşür

Banyo havalandırma evin havalandırması ihmal edilmemesi gereken en önemli yeridir. Yeterli havalandırılmayan banyolar su buharı nedeni ile oluşan nemin yıpratıcı etkisine maruz kalır. Banyonun kısa sürede yer yer küflenmeye başlar. Banyoda oluşan kötü koku da bu kötü duruma eklenir. Eğer banyonuzda yeterli banyo havalandırma sistemleri yoksa mutlaka gerekli önlemleri alın..