Banyo Havalandırma Penceresi

Banyo Havalandırma Penceresi , Banyoda ki pencereniz sürekli nemli ise, ortamda sürekli küf ve rutubet kokusu varsa banyonuzun havalandırmasında sıkıntı var demektir. Bu sorunların ortadan kalkması için etkili havalandırma yöntemleri tercih edilmelidir.

Kullanılan banyoyu havalandırmak için en etkili yöntem, pencere ve kapının veya iki pencerenin karşılıklı açılarak, 10 dk hava akımının sağlanması şeklindedir. Ancak banyoda dışarıya açılan bir pencere yoksa duvara bir delik açılıp, aspiratör takılarak da havalandırma yapılabilir. Bu şekilde aspiratörlü havalandırmalarda açılan pencerenin dışa bakan kısmına sineklik takılarak, içeriye haşere girmesi engellenebilir. Ancak pencere açılmayacak bir banyoya sahipseniz ortamdaki nem miktarına göre çalışan mekanik havalandırmalar da tercih edilebilir. Bu sistemlerin eksiksiz çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Banyoda duş alındıysa koku oluşmaması için ıslak zeminler havlu yardımıyla kurulanmalıdır. Duş perdesinin nemi alınmalıdır. Islak havlular, kuruması için sıcak olan kalorifere asılmalı veya hava akımının olduğu bir yerde kurutulmalıdır. Banyoda duvarlarda veya aynada oluşan buğu, ortamda nemin varlığının göstergesidir. Havalandırma sürecini anlamak açısından bu buğunun kaybolması beklenmelidir.

Banyoda oluşan kötü kokuları yok etmek için giderlerin temizliği kadar ortamın havalandırılması da önemlidir. Kullanım sıklığına bağlı olarak günde 2-3 kez etkili havalandırma yöntemleri ile ortamın havası tazelenmelidir. Havalandırma bitirildikten sonra doğal yöntemlerle istenilen koku yapılarak, oda parfümü kullanılabilir.