Baca Aspiratörü

Aspiratör emme fanlarının diğer adıdır. Ortamda bulunan kötü havayı emerek dışarı atar. Havada bulunan duman, is, koku gibi kötü gazları emer ve dışarı atar. Bu atma işleminde baca kullanan aspiratör çeşitleri baca aspiratörü sınıfına girer.

Baca aspiratörleri çok sayıda kullanım alanı olan havalandırma cihazlarıdır. Elektrik enerjisi ile çalışır. En bilinen kullanım alanı mutfaklarda yemek kokusunu ve yemek buharını çekmek için kullanılanıdır. Ancak ameliyathane gibi ortamlarda kullanılan özel aspiratörler de bulunmaktadır.

İyi bir baca aspiratörü seçimi önemlidir.  Dolayısıyla fonksiyonel baca aspiratörleri aşağıdaki özellikleri taşımalıdır;

Baca aspiratörü çalışırken gürültü oluşturur. İyi bir baca aspiratöründe bu gürültü minimum seviyede olmalıdır.

Aspiratör dış faktörlere karşı sağlam olmalıdır. Yapımında kullanılan malzeme çabuk kırılacak ya da tahrip olacak kadar kötü olmamalıdır.

İyi bir baca aspiratörü gücü ayarlanabilecek türden olmalıdır. Yani ortamdaki kötü hava durumuna göre aspiratörün emiş gücünü ayarlayabilmeliyiz.

Aspiratör kolay temizlenir bir yapıda olmalıdır. Aspiratör yapımında kullanılan malzemenin kalitesi kolay temizliğe yardımcı olacaktır.

Baca aspiratörü elektrik ile çalışır. Elektrik yalıtımının çok iyi yapılmış olması gerekir.

İyi bir baca aspiratörü montaj işlemi kolay olan aspiratördür. Takılıp sökülmesi zorluk çıkarmamalıdır.

Kolay kullanışa sahip olmalıdır.

Baca aspiratörü seçiminde yukarıda saydığımız özellikleri dikkate almanız kaliteli bir aspiratör elde etmeniz anlamına gelir.