Avm Havalandırma Sistemleri Corona Tedbirleri

Merhaba Arkadaşlar ….DİKKAT DİKKAT…..!!
Avm lere giden kişiler arasında bir kişi bile korona virüsü taşıyorsa sizde oraya gitmişseniz kesinlikle kaparsınız.
Çünkü avm lerin havalandırma sisteminde karışım havası kullanılır. İçerideki hava dışarıdan gelen taze hava ile karıştırılıp içeri verilir.yani yüzde yüz taze hava ile çalışmaz.Bunun nedeni çok büyük bir enerji kaybının engellemek içindir.
Içeriye verilen hava iklimin şartlarına göre ısıtılıp veya soğutulup verilir.Yuzde yüz taze hava kullanılırsa çok büyük bir sarfiyat olacağindan kullanılmaz .

Zaten bu şekilde yapılması yasak.Enerji tasarrufu olmayacağından ve binaların enerji kimlik belgesi sınıfına uymayacağından yapılırsa bina kimlik belgesi geçersiz çıkar.
Kesinlikle AVM lere 5 dk olsada girmeyin. Gidersenizde bizlerle karantina döneminiz geçmeden görüşmeyiniz
Ne garip bir ülke olduk sahilde ve parklar yasak Avml’er serbest…..
Ben bunları uzmanlık alanım olduğu için sizlere önemini anlatabilmek için yazıyorum
Mak.Müh Danışma kurulu Üyesi
Y.Mak Müh Sevinç DALYAN….

havalandırma önemi covid 19

AVM Havalandırma Çözümleri

Sn Sevinç hn tavsiyeleri ve uyarıları dikkate alındığı konumlarda Avm ler için havalandırma sistemleri devamlı olarak uv taramasından geçen ve taze havanın sirküle edilmesi ile ortamda corona virüs dolaşmasını engelleyecek profesyonel sistemleri kurmaktayız.

Havalandırma sistemleri konforlu yaşam alanı gereksinimlerini sağladığı gibi hava sirkülasyonu ile dışarıdan alınan taze hava ve kanalların içerisinde biriken küf, mantar, virüs gibi mikrobiyel yükü de taşır.

UV Havalandırma dezenfeksiyon sistemleri kanallarının içerisinden geçen hava kalitesini arttırmak, olası mikrobiyel yükü sıfıra indirip, en kaliteli havayı elde etmek için kullanılır. Havalandırma sisteminde bulunan bataryalar, filtreler ve tahliye kanalları temizlenir. Böylelikle kullanılan Havalandırma sisteminin ömrü uzar, hava kalitesi artar. Solunum yolları kaynaklı hastalıkların yayılması önlenir.

Havalandırma sistemleri üzerinde uv dezenfeksiyon işlemi iki farklı yolla mümkündür;

1. Soğutma bataryalarının yüzeyine ultraviyole (uv) ışını yansıtarak dezenfekte edilmesi.
2.  Havalandırma sistemi içerisinden geçen havanın belirli bir uv dozun da ultraviyole ışığına maruz kalması ile dezenfekte edilmesi.

Kullanılacak iki yöntemin de kendi amaçları vardır. Bu kararda hava kanalının uzunluğu etkili olacaktır. Ayrıca havanın hızı, nem durumu, sıcaklığı ve ortamdaki mikroorganizmaların uv ışınına dayanımı da yöntem seçiminde etkilidir.
Ultraviyole (UV) Dezenfeksiyon Sitemlerinde havalandırma kanalı içerisine tadilat yapmak gerekmez, ultraviyole lambalar özel üretilen adaptörler ile kanalın yanında açılan bir delikten içeriye sokulur ve sabitlenir.
Havalandırma Ultraviyole dezenfeksiyon sistemlerinde mevcut kanalın debisi ve kesitine göre UV dozu hesaplanarak havalandırmaya en uygun uv sistemi belirlenir.
Havalandırma dezenfeksiyonunda UV Lambaların pozisyonu, konumlandırılacağı nokta ve sirküle edilen havanın uv ışığına maruz kaldığı süre önemlidir.

Havalandırma Sistemi içinden geçen havanın Ultraviyole (UV) Sistemi ile dezenfekte Edilmesi; * Pahalı kimyasalların kullanılmasını gerektiren küf ve bakteri temizliğine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.
* Havalandırma sistemi içerisinde küf, mantar gibi istenmeyen mikroorganizmaların yaşaması engellenir.
* Havalandırma sisteminin performansını devamlı en üst seviyede kullanma imkanı verir.
* Sistemin kullanım süresini uzatır.
* Ortamın havasını sağlıklı hale getirir. Ortamda yaşayan kişilerin özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır.
* Günümüzde yaygın olan koronavirüs gibi salgın hastalıkların solunum yolu ile aktarılması önlenir.
Havalandırma sistemlerinin de dezenfeksiyon işlemi gerçekleştiren kişilerin de dikkatli olması gerekir. Ultraviyole (UV) ışınına uzun süre maruz kalmak insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle dezenfekte işlemi esnasında özel ekipmanlar kullanılır.

Detaylı bilgi için lütfen irtibata geçiniz : https://bimhavalandirma.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir