Aksiyel Aspiratörler 

Aksiyel Aspiratörler ; Farklı sistemlerde sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu birlikte yapan cihazlara aksiyel fan denir. Bu sistem ekonomik açıdan tasarruflu olduğu için tercih sebebi olarak bilinir. Aksiyel fan üretiminde en son teknoloji kullanılmaktadır. Ürün seçilirken düşük montaj derinliği, düşük ses, üstün verimlilik ve eşanjör uygulamalarında üstün performansta hava akışı sağlaması beklenir. Aksiyel fan sisteminde basınç farkı kullanılarak oluşturulan havanın hareketi eksenel yöndedir. Aksiyel fan kurulumunda akışın geliş bölgesine hassastır, bu bedenle rotara yakın alanlarda keskin dirseklerden kaçınılmaıdır.

Aksiyel Aspiratörler Nerelerde Kullanılır?

Uçak pervanesini andıran bu fan sistemi havalandırma, duman ve egzos gazının yoğun bulunduğu alanlarda, tozlu yerlerde, soğutma kulelerinde, patlayıcı ve yanıcı özelliğe sahip gazların yoğun olarak bulunduğu tesis alanlarında ve asitli ortamlarda özellikle tercih edilir.  Bu sistem uzun tünellerde havalandırma ihtiyacının karşılanmasında da kullanılma özelliğine sahiptir. Dökümhanelerde, atölyelerde de endüstriyel tesislerde ve yüksek emişin gerekli olduğu mutfaklarda da kullanılır.

Aksiyel Aspiratörler Nasıl Üretilir?

Göbek adı da verilen bölüm alüminyum döküm, kanat kısmı denilen bölüm pvcdir. Ayarlanabilir açılarda basınca göre hareketli kanatlı yapıdadır. Ölçüm cihazıyla ölçülen bu fanların ebatı büyüdükçe ses seviyeside artar. Ama üretici firmalar genel itibariyle düşük ses seviyesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Kanatlarının alüminyumdan yapılması ürünün dayanıklılığının artmasını sağlar. Fanlar imalatından sonra, balans ayarları yapılır. Fan montajı sırasında tel kafes kullanıldığında gürültünün oluşmasını engeller ve ses seviyesinin azalmasını sağlar. Kullanım alanlarının ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı yapılarda da oluşturulması oldukça mümkündür. Çok sıcak alanlarda, 200 dereceye kadar dayanabilen fanlar yapılırken rahatlıkla taşınabilmesi için ayakları da tekerlekli yapılmaktadır. Fanın boyutlarını kullanılacak elektrik motorları ve yardımcıları belirler.

Farklı rotor, göbek oranları kurulumdaki basınç, hacimsel debi gereksinimlerini karşılamak için gereklidir. Standart fanların yanı sıra patlamaya dayanıklı duman alma fanları gibi özel tasarım fanlarda üretilmektedir. Normal tasarım fanlar uzun gövdeli bir yapıdadır. Motoru tamamen içinde alır. Bakımın kolay yapılması için bir kapağa sahiptir. Kısa gövdeli normal tasarım havalandırma uygulamalarının çoğu bir kanal içerisinde küçük bir fan monte edilmiş,  motorunun bir kısmı dışarıda kalan gövde tasarımına sahip fandır.

Aksiyel Aspiratörler Çalışma Sistemi

Duvara monte edilecekse çerçeveli kayış ve burçlu kasnaklı kullanılarak sıcak galvanizleme (demirin kaplanması işlemi) veya boyama işlemleri de isteğe bağlı olarak yapılır. Ürün her zaman uzun ömürlü kurulumu yapıldıktan sonra işletmelere masraf açmayan herhangi bir bakım yapılmaya gerek duymayan cihazlardır. Aksiyel fan aşırı ısınmaya karşı kendini korur.

Yüksek kalite, uygun fiyat, bol aksesuar ile seri üretimle birçok firma bu konuda hizmettedir. Ürünler dış ortamlarda kullanılsalar bile güneşten solma, çürüme ya da paslanma yapmazlar. Koruma ızgaraları, koruyucu tel, sıvama çemberi, ürünün başlıca aparatlarıdır. Fanların standart evrensel kabul görmüş ölçüleri mevcuttur. Güçlü fan sisteminin en zorlu hava ve çevre koşullarında da çalıştığı görülür.

Kolay kullanımı ve sudan etkilenmeyen yapısı sayesinde de performansında artış görülür. Ortamın basıncı, sıcaklığı yanında firmanın koşulları ve kurulacağı yer de önemlidir. Fanın boyutlarını kullanılacak elektrik motorları ve yardımcıları belirler.